Wentylacja mechaniczna - czym jest i jak działa?
Wymiana powietrza w pomieszczeniach jest podstawą higienicznego trybu życia. Każdy budynek mieszkalny powinien być wyposażony w odpowiednią wentylację. Dawnej w domach stosowano wentylację grawitacyjną, jednak ma ona wiele wad i nie spełnia wymogów nowoczesnego budownictwa. Dlatego obecnie coraz większą popularnością cieszy się wentylacja mechaniczna.
Zasada działania wentylacji mechanicznej opiera się na pracy zasilanych elektrycznie wentylatorów, które wymuszają obieg powietrza w pomieszczeniach. Zależnie od metrażu i układu domu, a także indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników w ramach wentylacji mechanicznej może pracować jeden lub klika wentylatorów.
Rodzaje wentylacji mechanicznej a sposób działania
Wyróżniamy kilka standardowych rodzajów wentylacji mechanicznej i każdy z nich różni się sposobem działania. W tym miejscu pragniemy jednak zaznaczyć, że w projektach branżowych naszych domów nie korzystamy z systemów standardowych. Ich miejsce zajął zaprojektowany przez nas system rekuperacji wraz z chłodzeniem w gruntowym powietrznym wymienniku ciepła, którego zadaniem jest zapewnienie świeżego powietrza w odpowiednich parametrach użytkowych i klasie czystości.
W ramach standardowych rodzajów wentylacji mechanicznej wyróżnia się:
- wentylację wywiewną,
- wentylację nawiewno-wywiewną,
- wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem.
Wentylacja wywiewna to najprostszy rodzaj wentylacji mechanicznej. Instalacja ma za zadanie usuwać powietrze z budynku, co wywołuje ciąg i zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz. Oprócz wentylatora, który stanowi podstawę wentylacji mechanicznej, na system wywiewny składają się również kratki, specjalne nawiewniki, którymi świeże powietrze jest zasysane do wewnątrz.
Wentylacja nawiewno-wywiewna jest układem dość złożonym. Umożliwia precyzyjną kontrolę nad dostarczanym i wydmuchiwanym powietrzem. Wszystkie zastosowane w instalacji mechanizmy są podłączone do centrali wentylacyjnej, przez którą przepływają strumienie powietrza do i z budynku. Ze względu na stopień złożoności instalacji nawiewno-wywiewnej jest ona najczęściej stosowana w obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak hale przemysłowe, hale fabryczne czy centra handlowe.
Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Obecnie wentylację mechaniczną z rekuperacją uważa się za rozwiązanie najbardziej wydaje energetycznie. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymienia zużyte powietrze na filtrowane, świeże powietrze z zewnątrz, tym samym minimalizując straty energetyczne i obniżając wysokość rachunków za ogrzewanie budynku.
Zalety wentylacji mechanicznej
Wśród podstawowych zalet wentylacji mechanicznej na uwagę wskazuje kontrola nad procesem wymiany powietrza w pomieszczeniach, który to proces nie jest uzależniony od różnicy temperatur (jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej). Dodatkowo, wentylacja z rekuperacją umożliwia odzysk energii z powietrza usuwanego z budynku i jego ponowne wykorzystanie do ogrzania lub chłodzenia powietrza nawiewanego do środka. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń. Zastosowanie w instalacji dodatkowych filtrów oraz ich regularny serwis redukują ryzyko zanieczyszczenia nawiewanego powietrza, a także rozprzestrzeniania się w pomieszczeniach bakterii i wirusów.