THERE IS NO SLIDER: Domyślny, TYPE: 1

Smog GSM

To dość nośny i modny temat. Zakupiliśmy profesjonalny miernik i sporo różnych, dostępnych rozwiązań „chroniących”. Przetestowaliśmy. Dodatkowo wsparliśmy się wiedzą naukowców. Oto wyniki:

- według naukowców fale elektromagnetyczne przenikają głównie przez okna, więc malowanie ścian specjalną farbą ceramiczną nawet i miejscowo zatrzymującą część fal nic nie da. Aby stworzyć klatkę Faradaya musimy mieć pokój bez żadnych otworów i pomalowany konkretną farbą. Ale malowanie ścian farbą blokującą tylko wzmaga nadajnik telefonu, który ma utrudnioną możliwość łączenia się ze stacją bazową na zewnątrz budynku, zatem mamy efekt odwrotny od zamierzonego.

- spotkaliśmy się z sugestiami, iż aluminium także zabezpiecza przed „smogiem” elektromagnetycznym i skoro główną powierzchnią przenikania zwłaszcza fal 5G są okna, wykonaliśmy prosty eksperyment.  Około 500m w linii prostej od naszego budynku jest zamontowana antena GSM. Mierzyliśmy przy oknie otwartym, zamkniętym i z opuszczonymi roletami przeciw-włamaniowymi. Rezultat – brak zmian w natężeniu docierającego pola.

- kupiliśmy jeden z dostępnych materiałów ochronnych – pomiary wykazały ogromną różnicę. Jest to ADR Tex – tkanina, którą można np. podszyć zasłony.