Jak montować panele fotowoltaiczne?
Wszystkie firmy zalecają ukierunkowanie południowe montowanych paneli, przyjmując to wręcz za dogmat. Taka wersja była korzystna dla prosumentów, ale nie w instalacji hybrydowej. W wybranej opcji używamy magazynu, którego najdroższą częścią są akumulatory. W zależności od jakości magazynu mamy gwarancję na 6.000 do 8.000 cykli wyładowania i załadowania akumulatorów. Oznacza to, że należy jak najmniej całkowicie rozładować akumulatory. Montaż paneli skierowanych wyłącznie na południe powoduje szybkie naładowanie magazynu w czasie najmniejszego zapotrzebowania na energię i w dużym stopniu opróżnienia akumulatorów wieczorem i w nocy. Aby bardziej równomiernie korzystać z energii słonecznej należy umieścić panele z trzech stron – wschodu, południa i zachodu. Przy takim wariancie będziemy w sposób zrównoważony zużywać produkowany na dachu prąd i w znacznie mniejszym stopniu ładować i rozładowywać magazyn czyniąc go bardziej długowiecznym.
Panele najlepiej instalować na dachu metalowym z gotowymi systemami do montażu fotowoltaiki, co nie spowoduje jego degradacji, czyli utraty gwarancji, potencjalnych przecieków (najtrudniejszym jest montaż do dachówki ceramicznej), obniży koszty montażu i zagwarantuje prawidłową jego jakość. Taki właśnie dach wybraliśmy w naszych projektach.
Ważnym elementem kosztów jest dodawany podatek VAT (8% / 23%). Dlatego też koniecznie należy montować panele na dachu domu, gdyż tylko wtedy kupując usługę realizacji całości wraz z materiałami zapłacimy cenę końcową z 8% podatkiem VAT. W przypadku instalacji naziemnej należy doliczyć droższą konstrukcję wsporczą i końcowy podatek 23%. To ważny argument przy projektowaniu domu, aby dach był łatwą połacią do umiejscowienia paneli PV.
Najczęściej moc potrzebnej fotowoltaiki podawana jest w zależności od ilości mieszkańców. To duży błąd. Należy rozważyć dodatkowo wielkość domu, sposób ogrzewania i produkcji ciepłej wody oraz fakt np. posiadania samochodów elektrycznych wymagających ładowania. Przy domu 150mkw i 4 mieszkańcach oraz oszczędnym sposobie ogrzewania (pompa geotermalna) optymalnym rozwiązaniem jest instalacja o mocy ok. 10kW. I do tego potrzebny jest magazyn energii. Moc magazynu oblicza się każdorazowo w zależności od zapotrzebowania na zużycie energii danego gospodarstwa.
Należy zwrócić uwagę, iż od paneli PV do falownika, który znajduje się już w budynku mamy do czynienia z prądem stałym, który wymaga od instalatorów szczególnej dokładności i użycia wysokiej jakości materiałów oraz powinien być starannie ekranowany. Najlepszym wariantem jest poprowadzenie zasilania w rurkach aluminiowych. Dodatkowo należy zadbać o instalację odgromową samej fotowoltaiki i zainstalować ograniczniki przepięć.
Warto też przypomnieć, że Komisja Europejska w ramach planu REPower EU zaproponowała też wprowadzenie obowiązku montażu paneli fotowoltaicznych we wszystkich nowych domach od 2029 roku.