FOTOWOLTAIKA – Jaką wybrać?
Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych w Polsce staje się coraz bardziej powszechne, ze względu na rosnącą świadomość społeczną dotyczącą wpływu na klimat emisji CO2 oraz coraz droższą, brudną energię dostarczaną przez nasze elektrownie.
Fotowoltaika to przekształcanie promieni słonecznych w półprzewodniku, czyli w pojedynczych ogniwach fotowoltaicznych, na prąd stały, który jest przetwarzany na prąd zmienny za pomocą falownika / inwertera.
Fotowoltaika: Jak działa? Jaką wybrać?
Podstawową zasadą działania fotowoltaiki jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Za tę zmianę odpowiada efekt fotoelektryczny. Do ogniw (paneli fotowoltaicznych) dociera światło, które w swojej najmniejszej skali składa się z fotonów. Obecny w ogniwie krzem pochłania foton i wybija elektron z jego pozycji, w ten sposób zmuszając go do ruchu. Ruch elektronów równa się w tym przypadku przepływowi prądu elektrycznego. Jest to prąd elektryczny stały, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny wykorzystywany do zasilania urządzeń, ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Cała instalacja może występować w kilku wariantach połączenia z siecią elektroenergetyczną:
- podłączona do sieci, czyli on-grid - standardowy sposób połączenia instalacji fotowoltaicznej z siecią elektroenergetyczną; obecnie rozliczany na zasadach net-billingu, gdzie następuje obrót energią pomiędzy Prosumentem a OSD. Dodatkowo jesteśmy całkowicie zdani na stałe dostawy zasilania sieciowego. W przypadku awarii sieci (nawet jeśli jest słoneczny dzień) tego typu instalacja też jest odłączona. Należy dodać, iż sprzedaż nadwyżki wyprodukowanej przez nas energii latem jest najczęściej fikcją, gdyż w większości przypadków nasze sieci przesyłowe są jednokierunkowe, czyli de facto nie mogą odbierać prądu z naszego domu.
- całkowicie nie podłączona do sieci, czyli off-grid. Najprostszy sposób rozliczania i uniezależnienia. Nasza własna instalacja produkuje prąd i magazynuje latem w zakresie właściwie samowystarczalnym, ale od jesieni do wiosny wymaga dodatkowego, zapasowego źródła energii
- częściowo podłączona do sieci, częściowo magazynowana na własny użytek, czyli instalacja hybrydowa, do której potrzebny jest magazyn energii i specjalny inwerter obsługujący taki system. W tym wypadku nadwyżki wyprodukowanej energii ponad 100% zapełnionego magazynu sprzedajemy latem, zaś zimą kupujemy oczywiście ewentualnie potrzebną ilość energii. Ten typ podłączenia całej instalacji PV uniezależnia nas od awarii sieci energetycznej i w razie potrzeby umożliwia dodatkowe zasilanie zewnętrzne.
Jaki wariant połączenia instalacji fotowoltaicznej wybrać?
Z uwagi na złożoność naszego projektu oraz dążenie do niezależności energetycznej, proponujemy rozwiązanie opierające się na systemie hybrydowym, w którym magazyn energii traktujemy jako zwiększoną podaż własną w nocy i o poranku oraz rodzaj zabezpieczenia na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej. Koszt takiej instalacji ok. 10kW z magazynem energii 5kW brutto (8% VAT) to ok. 60.000,00zł