Energooszczędność domów jednorodzinnych
Projektujemy domy niskoenergetyczne, czyli oczekujemy:
- współczynnika EP na poziomie do15kWh(m2·rok)
- współczynnika U dla ścian na poziomie domu pasywnego, czyli ≤ 0,15 W/(m²·K)
- współczynnika U dla okien pionowych domu pasywnego, czyli ≤ 0,8 W/(m²·K)
I takie, a nawet lepsze wymogi spełniają nasze wybrane produkty.
Jak budować dom energooszczędny?
Podstawowa zasada budowy domu energooszczędnego zakłada przeprowadzenie prac budowlanych w odpowiedni sposób z wykorzystaniem odpowiednich materiałów. Kluczowe jest w tym przypadku wykorzystanie materiałów posiadających dużą masę termiczną, co pozwala na obniżenie zużycia energii w budynku. O czym jeszcze należy pamiętać?
Domy energooszczędne powinny wykorzystywać odnawialne źródła energii, takie jak ciepło z gruntu lub promieniowanie słoneczne. To pomaga w obniżeniu kosztów, a zarazem pozwala na uzyskanie samowystarczalności energetycznej. Kolejnym ważnym aspektem podczas budowy domu energooszczędnego jest jego usytuowanie na działce i zorientowanie względem stron świata.
INFORMATORIUM
- Do budowy ścian wybraliśmy bloczki Ytong Energo Ultra+ o grubości 48cm i współczynniku U = 0,15. Zapytacie Państwo – dlaczego Ytong, są przecież tańsze bloczki z betonu komórkowego dostępne na rynku? Odpowiedź jest bardzo prosta:
- najgrubszy bloczek Ytong spełnia wymogi U, jakich wymagamy
- wszystkie materiały Ytong są najbardziej precyzyjne wymiarowo, co powoduje stosowanie faktycznej cienkiej spoiny, czyli eliminację mostków termicznych oraz małą ilość odpadów
- wybraliśmy beton komórkowy, gdyż jest paro-przepuszczalny, zaś promieniotwórczość jest najniższa wśród wszystkich materiałów budowlanych, ma odczyn silnie zasadowy, hamujący rozwój bakterii, grzybów i pleśni
- precyzyjne bloczki szybko są murowane, co zmniejsza czas robocizny i kosztów
- droższy produkt Ytong jest rekompensowany brakiem konieczności stosowania izolacji, co znacząco obniża koszty robocizny i eliminuje potencjalne błędy przy położeniu drugiej warstwy
- Ytong to pełen system budowy – bloczki na ściany, nadproża, stropy i jako jedyny producent posiada też płyty dachowe
- firma dysponuje listą bardzo wielu certyfikowanych – przeszkolonych pracowników konkretnych firm oraz dobrze rozeznanymi doradcami technicznymi, z których pomocy radzę skorzystać w wyborze firmy wykonawczej i w razie potrzeby kontroli realizacji
- Ytong to marka topowa z ogromnym doświadczeniem – produkcja ruszyła w Szwecji na początku XX wieku
- Eliminacja mostków termicznych dotyczy również ramek okiennych. Miast tradycyjnych metalowych zaproponowaliśmy ramki kompozytowe Swisspacer. Poniżej zdjęcie termowizyjne przedstawiające różnicę. Po prawej ramki Swisspacer, po lewej metalowe.
- Szyby okienne. To niezwykle ważny element. Normy WT 2021 wymagają od okien pionowych współczynnika u, czyli uciekania ciepła z domu na poziomie 0,9, zaś zaproponowane przez nas rozwiązania osiągają poziom znacznie niższy, bo tylko 0,5.
- Równie ważnym elementem ucieczki ciepła w przypadku okien jest sam ich montaż. Przewidziany przez nas i opisany w projekcie to tzw. ciepły montaż eliminujący straty cieplne.
- Największe straty ciepła dotyczą dachu. Nasze propozycje dotyczą nie tylko właściwej izolacji, ale również właściwej budowy dachu. W przypadku poddasza użytkowego stosujemy też dodatkowe ogrzewania poprzez płyty karton-gipsowe z systemem rozprowadzenia ogrzewania tożsamego z podłogowym w płytach sufitowych skośnych. Dachy budujemy ze zbrojonych betonowych płyt przygotowanych na wymiar. Znacząco zwiększają izolacyjność – chronią przed wychłodzeniem, ale również poprzez swoją masywność zapewniają znacznie większą bezwładność cieplną, przez co chronią poddasze przed przegrzaniem nawet podczas upałów.