Dom energooszczędny parterowy

W stronę ekologicznego budownictwa

Obecnie obserwujemy coraz większe zainteresowanie budownictwem przyjaznym środowisku. Jednym z jego przykładów jest projekt domu parterowego energooszczędnego. Budownictwo energooszczędne to szereg technologii, które pozwalają na zmniejszenie energochłonności budynku przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu cieplnego użytkownikom.  W połączeniu z technologiami OZE dom parterowy energooszczędny może być obiektem niemal całkowicie lub całkowicie autonomicznym. Autonomia oznacza w tym przypadku niezależność od energii elektrycznej i cieplnej dostarczanej do nieruchomości z zewnątrz. To przekłada się na praktycznie bezkosztową eksploatację obiektu oraz bezpieczeństwo energetyczne na wypadek klęsk żywiołowych czy kryzysów gospodarczych, energetycznych lub politycznych.

Energooszczędny dom: Parterowy czy piętrowy?

Parterowy dom energooszczędny zapewnia optymalną przestrzeń użytkową, jednocześnie eliminując konieczność ogrzewania nieużytkowanych pomieszczeń oraz mostki termiczne charakterystyczne dla budownictwa wielokondygnacyjnego. Metraż domu parterowego może być dowolny. Ogranicza nas w tym przypadku wyłącznie metraż działki i budżet inwestycji.

Przygotowując projekt domu parterowego energooszczędnego oczekujemy jak najniższych wartości współczynnika przenikania ciepła. Dotyczy to zarówno ścian, jak i okien pionowych. Cel ten uzyskujemy stosując bloczki Ytong Energo Ultra+ o grubości 48 cm i współczynniku przenikalności ciepła na poziomie 0,15. Zastosowanie wskazanego materiału budowlanego pozwala:

  • uzyskać pożądane parametry w zakresie przenikania ciepła,
  • wyeliminować mostki termiczne,
  • efektywnie wykorzystać materiał budowlany (wysoka precyzyjność wymiarowa bloczków pozwala ograniczyć ilość odpadów podczas budowy),
  • zrezygnować z dodatkowej izolacji,
  • zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo przegród (silnie zasadowy odczyn hamuje rozwój bakterii, grzybów i pleśni).

Dodatkowym atutem jest kompleksowy charakter systemu budowlanego, który obejmuje bloczki na ściany, nadproża, stropy oraz płyty dachowe. W celu eliminowania mostków termicznych w obrębie dachu, konstrukcją dachu wykonujemy ze zbrojonych betonowych płyt przygotowywanych na wymiar. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa izolacyjność, a dzięki swojej masywności zapewnia znacznie większą bezwładność cieplną.

Parterowy dom energooszczędny: Projekt na miarę Twoich oczekiwań i potrzeb

Inwestorów zainteresowanych budową energooszczędnego domu parterowego zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszymi projektami. Każdy parterowy dom energooszczędny został przez nas zaprojektowany z myślą o zapewnieniu komfortu mieszkańcom. Dlatego też przestrzeń wewnątrz domu podzieliliśmy na strefę dzienną i nocną. Pierwsza obejmuje otwartą kuchnię z jadalnią i salonem, podczas gdy w drugiej znajdują się sypialnie.

W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. Nasz Zespół z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania i pomoże w wyborze najbardziej optymalnego projektu. Domy energooszczędne projektujemy również w wariancie z poddaszem do zagospodarowania.