Dom energooszczędny a pasywny – czym się różnią?

Planując budowę lub zakup domu poszukujemy rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. Zależy nam na wysokim komforcie mieszkania, przy jednoczesnych niskich kosztach eksploatacji nieruchomości. W rezultacie coraz większa liczba inwestorów bierze pod uwagę domy energooszczędne i domy pasywne. Czym różnią się od siebie te koncepcje?

Rosnąca świadomość inwestorów, którzy wiedzą, że wybór odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowania i budowy domu przyniesie im oszczędności w przyszłości sprawia, że często wahają się nad wyborem pomiędzy domem energooszczędnym a pasywnym.

Dom energooszczędny

Każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, ale nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym. Czym w takim razie charakteryzuje się dom energooszczędny? Pierwsze, co przychodzi na myśl to niskie koszty eksploatacji. I to rzeczywiście prawda. Jednak, aby uzyskać wysoki komfort mieszkania, przy jednoczesnym niskim zapotrzebowaniu na energię dom energooszczędny musi zostać zaprojektowany zgodnie z pewnymi zasadami:

  • powinien mieć jak najprostszą bryłę i jak najmniej załamań,
  • najwięcej przeszkleń, a więc okna tarasowe i balkonowe powinny znajdować się od strony południowej,
  • nieruchomość powinna być ogrzewana przy pomocy energooszczędnych źródeł ciepła, takich jak systemy solarne, pompy ciepła, czy tez kotły kondensacyjne,
  • okna i drzwi powinny mieć odpowiednie parametry termoizolacyjne.

Dom pasywny

Budowa domu pasywnego wiąże się z jeszcze większymi wymogami. Bryła budynku musi być oparta na planie prostokąta, a dach powinien być co najwyżej dwuspadowy. Południowa ściana budynku musi być przeszklona, aby do pomieszczeń przenikało jak najwięcej ciepła z promieniowania słonecznego.

To samo dotyczy doboru stolarki otworowej. Producenci okien i drzwi oferują dedykowane okna do domów pasywnych, które charakteryzują się bardzo niskimi parametrami przepuszczalności ciepła.

Jaka jest największa różnica między domem energooszczędnym a pasywnym?

Prosta bryła, przeszklenia od strony południowej, wysoka termoizolacyjność ścian i dachu – to elementy wspólne obu koncepcji. Główna różnica między nimi leży w ogrzewaniu. Podczas gdy w domu energooszczędnym możemy z powodzeniem korzystać z aktywnej instalacji grzewczej, dom pasywny – jak sama nazwa wskazuje – jest takiej instalacji pozbawiony. Zamiast aktywnej instalacji grzewczej wykorzystuje się wentylację  mechaniczną oraz ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego lub ciepło Ziemi. To dlatego kwestie izolacji termicznej i doboru odpowiedniej stolarki otworowej są tak istotne w przypadku realizacji projektu takiej nieruchomości.