Dom energooszczędny – wszystko, co musisz wiedzieć

Domy energooszczędne cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, co wiąże się nie tylko ze wzrostem świadomości ekologicznej, ale przede wszystkim z rosnącymi cenami energii. Rozwiązanie, które dawniej stanowiło atrakcyjną alternatywę dla budownictwa tradycyjnego stało się wręcz koniecznością.

Chcesz płacić mniej za energię nie rezygnując z komfortu cieplnego w domu? Sprawdź, co wyróżnia dom energooszczędny i jakie warunki musi spełnić nieruchomość, żeby być energooszczędną nie tylko z nazwy.

 

Definicja domu energooszczędnego

Każdy budynek można opisać w kontekście ilości energii niezbędnej do zaspokojenia komfortu cieplnego. Zgodnie ze standardem WT 2021 dom energooszczędny nie może przekraczać wartości:

  • 70 kWh/m2 dla rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną, a więc energię niezbędną do ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, obsługi wentylacji i klimatyzacji/chłodzenia i oświetlenia,
  • 0,2 W/m2K dla współczynnika przenikania ciepła dla ścian,
  • 1,4 W/m2K dla współczynnika przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych,
  • 0,9 W/m2K dla współczynnika przenikania ciepła dla okien fasadowych,
  • 1,1 W/m2K dla współczynnika przenikania ciepła dla okien dachowych.

Dla porównania, w budownictwie tradycyjnym wymienione parametry są niemal dwukrotnie wyższe. Jednocześnie w domu pasywnym wartość rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną nie powinna przekraczać 15 kWh/m2.

 

Zalety domu energooszczędnego

Budowa domu energooszczędnego wymaga znacznie wyższych nakładów finansowych niż budowa tradycyjnego domu. Jednak inwestycja ta wiąże się z licznymi zaletami i korzyściami, które można odczuć już w pierwszym roku eksploatacji nieruchomości. Wśród podstawowych zalet domu energooszczędnego należy wskazać:

  • niskie koszty eksploatacji, a co za tym idzie niższe rachunki za energię elektryczną i grzewczą,
  • wysoki komfort użytkowania wynikający z automatyzacji szeregu procesów (ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia),
  • efektywne wykorzystanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł,
  • wyższą wartość nieruchomości na rynku wtórnym.

 

Czy zamieszkanie w domu energooszczędnym wymaga zmiany stylu życia?

Budownictwo energooszczędne ma bardzo duży potencjał, jednak często nie jest on wykorzystywany w pełni. Wynika to przede wszystkim z nieprawidłowych nawyków mieszkańców, które powodują większe zużycie energii niż jest to rzeczywiście konieczne. Dobrym przykładem takich nawyków jest sposób, w jaki użytkujemy sprzęt AGD. Zarówno uruchamianie niedoładowanej zmywarki i pralki, jak i przeładowanego urządzenia jest niekorzystne. W pierwszym przypadku dochodzi do niepotrzebnego marnowania zasobów i podnoszenia kosztów eksploatacji nieruchomości. W drugim ryzykujemy szybsze zużywanie się urządzeń i często obniżamy ich sprawność, co skutkuje niską jakością czyszczenia.

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na efektywność energetyczną domów energooszczędnych są nasze nawyki dotyczące korzystania ze sztucznego oświetlenia. Układ domu energooszczędnego sprzyja korzystaniu ze światła naturalnego, co skutkuje niższymi rachunkami na prąd, jednak to wymaga pewnych zmian w sposobie funkcjonowania mieszańców.