Deszczówka - wykorzystanie wody opadowej
Dlaczego winniśmy retencjonować wodę deszczową:
- bez podatków za brak retencjonowania wody deszczowej (tzw „podatek od deszczu”)
- brak ryzyka podmywania budynków przy coraz częstszych nawałnicach
- niezależność w nawadnianiu nawet przy reglamentacji wody z sieci wodociągowych
- wykorzystywanie w obiegu dualnym do toalet – oszczędność 30% czystej, pitnej wody
- świadomość pro-środowiskowa
- niższe koszty wody z sieci wodociągowych (liczone wraz z odbiorem wody do kanalizacji)
Jak najlepiej wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?
Zbieranie wody opadowej w Polsce już nie jest rzadkością. Przyczyniły się do tego głównie szeroko propagowane akcje lokalnych samorządów, jak też i ogólnopolski program Moja woda. Gromadzenie deszczówki – niestety - nie jest tożsame z jej umiejętnym wykorzystaniem. Dotyczy to również ofert systemów gotowych wraz z pompą zanurzeniową. Są to najczęściej urządzenia umożliwiające li tylko wykorzystanie wody do ręcznego podlewania wężem z bardzo słabym strumieniem, a więc wymagające dużej cierpliwości i czasu.
W każdym projekcie dokonaliśmy obliczenia wielkości zbiornika podziemnego. Przeprowadziliśmy przegląd wszystkich możliwych systemów dostępnych na polskim rynku i wybraliśmy najlepszy, czyli z właściwym stosunkiem ceny do jakości oraz z pełną funkcjonalnością.
We wszystkich dokumentacjach został zaprojektowany system wykorzystania wody deszczowej do toalet (okres jesienno-zimowy) wraz z możliwością przełączenia do automatycznego nawadniania ogrodu w sezonie wiosenno-letnim.
Jak wykorzystać wodę deszczową w gospodarstwie domowym?
Woda deszczowa w sposób znaczący różni się pod względem parametrów i właściwości od wody wodociągowej oraz wody pochodzącej ze studni głębinowej. Jako że jakość tych wód jest różna, deszczówki nie możemy używać dowolnie, wedle własnego uznania czy aktualnych potrzeb naszego gospodarstwa domowego. Jak więc ją wykorzystać?
Planując gromadzenie wody deszczowej warto wiedzieć, do jakich celów będzie użytkowana. Idealnie nadaje się do spłukiwania wody w toalecie, prania, prac porządkowych w budynku i ogrodzie, podlewania zieleni czy utrzymywania w czystości samochodów. Deszczówka jest uboga w wapń, dlatego jest szybciej i chętniej przyswajana przez rośliny. W toalecie nie potrzebujemy wody o jakości wodociągowej.
Wiedząc jak zagospodarujemy zebraną wodę deszczową już na etapie projektu nieruchomości możemy sięgnąć po odpowiednie systemy – zbiorniki naziemne lub podziemne, pompy i przewody. Rozwiązania te pozwolą nie tylko wykorzystać zgromadzoną wodę, ale przede wszystkim korzystać z niej w sposób wygodny i nieutrudniający realizacji poszczególnych czynności w domu i ogrodzie.
INFORMATORIUM
- Zbiorniki podziemne powinny być wyposażone w przelew awaryjny, przez który nadmiar wody deszczowej z coraz częstszych gwałtownych ulew, mógłby być odprowadzony do kanalizacji lub systemu rozsączającego.
- Budowę systemu zagospodarowania wody deszczowej należy traktować podobnie, jak przydomowe oczyszczalnie ścieków, gdzie ważne są bezpieczne odległości od innych obiektów, np. posadowienie zbiornika 5 m od budynku, 2 m od granicy działki. Wymagane pozwolenie na budowę, a więc należy taki projekt zgłosić jednocześnie z całą dokumentacją domu. Planując wykorzystanie wody deszczowej do celów bytowych należy umieścić zbiornik stosunkowo blisko pomieszczenia technicznego.
REKOMENDACJE
- Zalecamy dostępny i powszechny system rozsączania wody do zainstalowania na działce. Jest to tunel rozsączający 300l produkcji Graf Polska. Wielkość tunelu jest uzależniona od gabarytów zbiornika, ale również musi być brana pod uwagę obecna tendencja związana ze zmianami klimatu, czyli gwałtowne i stosunkowo krótkie opady, które szybko wypełnią zasobnik wody.
Wszystkie dane dotyczące retencji i rozsączania poprzez tunel znajdziecie Państwo na stronie www.grafpolska.pl szukając w produktach oraz w zakładce „Do pobrania – zarządzanie wodą deszczową”
- Rekomendujemy najlepsze według nas (stosunek ceny do jakości i wyposażenia) zbiorniki na wodę deszczową, które spełniają kryteria uzyskania dofinansowania z funduszu „Moja Woda”. Jest to systemowe rozwiązanie firmy Kingspan - system do podlewania ogródka wraz z centralą do zasilania toalet.
Ważne, aby zamówić system, gdyż będzie miał kompletne i niezbędne wyposażenie:
- monolityczność konstrukcji, czyli brak łączeń to pewność trwałości zbiorników Rainstore Pro
- dobór wielkości: 3000l, 4500l, 6000l lub łączenie w systemy bateryjne przez fabryczne króćce dolne
- punkt poboru wody deszczowej w zbiorniku jest umiejscowiony poniżej lustra wody, które jest obfite w zawiesiny. Taka technologia pozwala korzystać z czystej wody deszczowej
- w systemie instalowany jest filtr przepływowy, na którym osadzają się zanieczyszczenia mechaniczne usuwane raz na jakiś czas przy ulewach, gdyż ciśnienie nanoszonej wody je usuwa
- zbiorniki posiadają tzw. uspokojony wypływ, czyli wyhamowanie strumienia przed dnem i zmiana kierunku wody do góry. Rozwiązanie to pozwala nie podrywać każdorazowo osadu z dna zbiornika
- zainstalowana pompa zatapialna gwarantuje nam możliwość wykorzystania deszczówki w systemie automatycznego nawadniania ogrodu, jak i stosowania zwykłego węża z odpowiednim ciśnieniem
- system Rainstore Pro posiada również rurę przelewową o średnicy 110mm, która zapewnia nam możliwość przekazania nadmiaru wody do kanalizacji deszczowej lub tunelu rozsączającego
Należy dodatkowo zamówić skrzynkę ogrodową do umiejscowienia złączy systemu nawadniania ogrodu
- Z racji koniecznych licznych włazów do systemów podziemnych umieszczonych w trawniku proponujemy ich maskowanie poprzez zastosowanie specjalnych pokryw firmy Haba: