Czyste, nawilżone powietrze w domach Fortecy klimatycznej
Zaprojektowany przez nas system rekuperacji wraz z chłodzeniem w gruntowym powietrznym wymienniku ciepła nie jest typowym i powszechnym projektem. Ma spełnić bardzo wiele zadań. A w szczególności:
- zarówno rury w gruntowym powietrznym wymienniku ciepła, jak i rozprowadzeniu powietrza w domu muszą mieć maksymalny współczynnik bakterio-statyczności, gdyż wentylację mamy używać latami i nie może się w nich gromadzić kurz, osady, bakterie i grzyby. Tego typu rury będą nieco droższe, ale nie zafundują nam alergii i grzybicy. Zalecamy wprowadzenie sterylizacji powietrza, aby w systemie rur wentylacyjnych nie rozwijał się bio-film. Specjalnie na nasze potrzeby polska firma TMA opracowała i wprowadziła do sprzedaży odpowiedni sterylizator (szczegóły w dokumentacji projektowej)
- bardzo wysokie sprężanie i wydajność oraz sprawność
- zauważyliśmy skutki otwierania okien późnym wieczorem w okresie grzewczym - niektórzy okoliczni mieszkańcy palą w starych piecach czym popadnie, nie mówiąc już o smogu przywiewanym z centrów miast. Dlatego nasze rekuperatory są wyposażone w filtry klasy antysmogowej
- ograniczenie strat cieplnych o 30%, jak wszystkie dobre rekuperacje
- czujniki pomiaru CO2 i wilgotności powietrza, ekran dotykowy do sterowania, system smart
- roczne zużycie energii wraz z nagrzewnicą i nawilżaczem to około 1500kWh, zaś moc uzyskana z PV rocznie wynosi około 10MWh (główną energię zużywa w dalszym ciągu ogrzewanie) – dla domu ok. 200mkw pow. użytkowej
- system by-pass w rekuperatorze automatycznie odcinający odzyskiwanie ciepłego powietrza latem
- chłodzenie – znaczące obniżanie temperatury nawiewanego powietrza nawet do ok. 20st C poprzez gruntowy wymiennik ciepła również w tym samym systemie wentylacyjnym
- nawilżanie wraz z nagrzewnicą sterowane elektronicznie
REKOMENDACJA
Wybraliśmy bardzo dobry i przede wszystkim wydajny system polskiej marki z bogatym wyposażeniem w nawilżacz i filtr antysmogowy (szczegóły i dobór rekuperatora oraz nawilżacza w dokumentacji projektowej)
Cóż wynika z takiej kompozycji systemu. Na pewno wyższe koszty początkowe w porównaniu z ogólnie dostępnymi, prostymi systemami, gdyż samo urządzenie nie należy do najtańszych, a dodatkowo montujemy nawilżacz, nagrzewnicę, maksymalnie mocne filtry. Ale zamiast klimatyzacji stosujemy gruntowy powietrzny wymiennik ciepła i w tym wypadku w porównaniu z kosztami dodatkowej klimatyzacji ewidentnie oszczędzamy.
Projektowane przez nas domy energooszczędne mają być bezpieczne i zdrowe, a uzdatnione, o odpowiedniej temperaturze powietrze i uzdatniona woda to podstawa higienicznego życia.