Bezpieczny dom: Czym się charakteryzuję?

Dom – ze wszystkich miejsc, w których przebywamy – powinien być przestrzenią, w której czujemy się najbezpieczniej. Tymczasem zgodnie ze statystykami to właśnie w domu dochodzi do największej liczby wypadków. Na domiar złego, każdego roku organy ścigania odnotowują tysiące przypadków włamań i prób wtargnięcia na posesję. Do tego dochodzą zagrożenia związane z oddziaływaniem sił wyższych.

 

To wszystko sprawia, że bezpieczny dom to pojęcie, które dotyczy nie tylko ochrony przed włamaniem. Bezpieczny dom ma za zadanie eliminować skutki gwałtownych zjawisk pogodowych, niepokojów społecznych wywołanych problemami gospodarczymi, jako efekt zmian klimatycznych oraz oczywiście konfliktów zbrojnych i skażeń.

 

Forteca Klimatyczna: Charakterystyka bezpiecznego domu

Wymagania, jakie postawiliśmy sobie za cel w projektowaniu domu bezpiecznego to:

- Samowystarczalność rozumiana jako niezależność od wszelkich niedoborów wody i prądu.

- Bezpieczne, stabilne dachy.

Większość budowanych w Polsce domów absolutnie nie jest przygotowana na bardzo silne wiatry, które wraz z nadchodzącymi zmianami w klimacie będą się jedynie potęgować. Problem latających dachów nie został również dostrzeżony przez ustawodawców. My ten brak eliminujemy. Pokrycie dachu stanowi za każdym razem rozwiązanie Ruukki przypominające czystą architektonicznie i elegancką formę klasycznego dachu na rąbek stojący. Jego zaletą jest brak dużych oporów oraz stabilne łączenie brytów. Ale najważniejsze jest to, co jest pod nim, czyli wzmocnienie konstrukcji stalowej dachu zbrojonymi płytami z betonu komórkowego Ytong. To rozwiązanie stanowi o bezpieczeństwie i stabilności poprzez właściwe dociążenie i równą płaszczyznę dachu.

- Prosta i bezpieczna bryła budynku.

Przed architektami postawiliśmy zadanie: ograniczenie podcieni, żadnych wykuszy, i okapów. Żadnych elementów mogących spotęgować dodatkowe zawirowania wichur w obrębie budynku. Tylko monolityczna bryła będzie najlepiej przygotowana na silne podmuchy, wichury i wiry powietrzne. Z tego samego powodu wprowadziliśmy kompatybilny do dachu na rąbek Ruukki system rynny ukrytej Siba Modern.

- Retencja wody

Odbieranie wody opadowej przez podziemne zbiorniki na deszczówkę wraz z systemem rozsączania ogranicza lokalne podtopienia podczas coraz częściej zdarzających się nawałnic.

- Bezpieczna stolarka otworowa

W zakresie bezpieczeństwa przed włamaniem wprowadzamy nie tylko bezpieczne drzwi i ramy okienne ale również szkło bezpieczne Stadip w klasie P5A – RC3, czyli znacznie wyższej, niż powszechnie stosowane szkło antywłamaniowe. Powyższa norma ma za zadanie określić wytrzymałość szyb okiennych odpowiednio do zastąpienia okratowania wykonanego z prętów stalowych o średnicy do Ø12 mm.

- Bezpieczne szkło.

Szkło musi być również odporne na silny napór wiatru. Dlatego też zewnętrzne szyby muszą mieć zwiększoną grubość i sztywność i mają.

- Bezpieczne schody w domu, czyli schody zabiegowe.