Uzdatnianie wody

Proces oczyszczenia wody z nadmiaru zbędnych substancji i bakterii jest koniecznym niezależnie od źródła wody w naszym domu. Zarówno z sieci wodociągowej, jak i z własnej studni głębinowej woda wymaga uzdatnienia.

Na czym polega uzdatnianie wody?

Mianem uzdatniania wody określamy wszystkie czynności, które powodują, że zanieczyszczona woda jest doprowadzana do stanu używalności w określonym celu. Przeważnie uzdatnianie wody polega na przystosowaniu jej do spożycia. Czerpanie wody z własnej studni głębinowej nie gwarantuje tego, że nadaje się ona do celów spożywczych. Wodę z własnej studni należy oddać do przepadania do Sanepidu, gdzie przeprowadzone zostaną odpowiednie testy i analizy.

Każda woda głębinowa charakteryzuje się nadmierną zawartością związków żelaza i manganu. Uzdatnianie wody w tym przypadku polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniego odżelaziacza. Nie oznacza to, że wody pochodzącej z wodociągu uzdatniać nie trzeba. Każdą wodę wprowadzaną do naszego domu należy poddać procesowi uzdatniania, który obejmuje eliminację związków chloru oraz wapnia powodujących zjawisko tzw. twardości wody. Twarda woda stanowi zagrożenie dla urządzeń AGD, wpływa na większe zapotrzebowanie na detergenty, jak również odbija się niekorzystnie na kondycji naszej skóry i włosów. 

 

INFORMATORIUM

Oto skrócona lista substancji nieorganicznych i organicznych oraz bakterii, które należy wyeliminować:

- nadmiar żelaza i manganu zwłaszcza z wód głębinowych (studnia)

- siarkowodór, siarczany i azotany

- pestycydy i herbicydy (głównie w wodzie studziennej)

- chlor i pochodne (woda wodociągowa)

- promieniowce – drobnoustroje odpowiedzialne za stęchły zapach i smak wody

- bakterie żelazowe gł.  Galionella, Leptrothrix odpowiedzialne za powstawanie osadów

- bakterie manganowe

- bakterie siarkowe odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach siarkowodoru

- twardość stała (niewęglanowa) spowodowana rozpuszczonymi chlorkami i siarczanami. Odpowiada za odkładający się kamień w rurach. Trudna do usunięcia w łazience i urządzeniach kuchennych np. w czajniku. Bardzo niekorzystna dla skóry i naszego organizmu.

  • eliminacja BPA (Bisfenol A - zaburza gospodarkę hormonalną, sprzyja otyłości, zagraża płodności mężczyzn i kobietom w ciąży). Dlatego doradzamy  eliminację rur plastikowych doprowadzających wodę na rzecz instalacji miedzianej w domu i stali nierdzewnej ze studni głębinowej.

 

We wszystkich naszych projektach branżowych przewidziane jest zastosowanie całego systemu uzdatniania wody.

Bardzo długo poszukiwaliśmy i analizowaliśmy dostępne produkty, aby znaleźć te najwłaściwsze:

- max. bezobsługowe, gdyż znakomita większość uzdatniaczy opiera się na wielu wymiennych filtrach i dosypywaniu wielu substancji, co wymaga stałej kontroli – wyeliminowaliśmy wszystkie poza jedyną koniecznością dokładania specjalnych kostek eliminujących twardość stałą. Szczególne ważny jest poziom zmiękczania wody przy instalacji miedzianej. Zbyt miękka woda powoduje reakcję z miedzią, toksyczną dla człowieka. W opisie dokumentacji wskazujemy, jaki poziom ustawienia zmiękczania jest wskazany.

- ograniczenie ilości urządzeń  - łączone uzdatnianie typu kilka w jednym

- odpowiednia sterylizacja wody, czyli pozbawienie wszystkich drobnoustrojów

Szczegóły i rekomendacja konkretnych urządzeń w dokumentacji.