Na czym polega rekuperacja?
Rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – odmieniła sposób patrzenia na budownictwo jednorodzinne. To rozwiązanie, które coraz częściej znajduje zastosowanie w obiektach budowanych metodami tradycyjnymi. Jednocześnie jest obowiązkowym elementem wyposażenia budynków wznoszonych w technologiach energooszczędnej i pasywnej.
Rekuperator jest sercem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zasilany za pomocą energii elektrycznej odpowiada za nawiewanie świeżego powietrza do wnętrza domu oraz wywiewanie na zewnątrz powietrza zużytego. Rekuperator gwarantuje również odzysk ciepła z zużytego powietrza i jego wykorzystanie do ogrzania powietrza nawiewanego, co w sposób bezpośredni przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Budowa rekuperatora
Na rynku dostępne są różne rodzaje rekuperatorów. Muszą one spełniać określone normy i przepisy w zakresie wentylacji, dlatego też mimo różnic w działaniu wszystkie zbudowane są z:
- dwóch wentylatorów (mogą to być energooszczędne wentylatory stałoprądowe lub zużywające więcej energii wentylatory zmiennoprądowe),
- wymiennika ciepła (może on mieć konstrukcję krzyżową, przeciwprądową bądź obrotową),
- automatyki sterującej (jej zadaniem jest dostosowanie pracy wentylacji do potrzeb mieszkańców, a tym samym ograniczenie potrzeby ingerencji użytkowników w działanie instalacji),
- obudowy,
- filtrów odpowiadających za jakość powietrza w budynku,
- podzespołów (pracę rekuperatora wspierają m.in. nagrzewnica czy system antyzamrożeniowy).
Sprawa wymiana powietrza i komfort cieplny niezależnie od pory roku
Podczas gdy wentylacja mechaniczna odpowiada za stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, wymiennik ciepła stara się wyrównać różnicę temperatur pomiędzy dwoma strumieniami – powietrza wywiewanego i nawiewanego. Dzięki temu zimą, gdy do budynku nawiewane jest świeże powietrze z zewnątrz, jego strumień zostaje wstępnie ogrzany poprzez zużyte powietrze wywiewane z domu. W sezonie letnim zachodzi podobny proces z tą różnicą, że powietrze nawiewane jest schładzane przez strumień wywiewany. Do rekuperatora można podłączyć jednostkę chłodzącą lub gruntowy wymiennik ciepła, które dodatkowo obniżają temperaturę powietrza nawiewanego, co jeszcze bardziej wpływa na komfort mieszkańców. W obu przypadków, wymiana energii pomiędzy strumieniami powietrza wywiewanego i nawiewanego pozwala uniknąć strat ciepła i tym samym, przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania.
Zalety rekuperacji
Wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niesie za sobą szereg korzyści, takich jak:
- oszczędność energii i obniżenie kosztów ogrzewania
- znaczące zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynku,
- efektywność w różnych warunkach temperaturowych,
- poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach
- stała wymiana powietrza,
- filtracja powietrza,
- obniżenie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach,
- ekologia
- zmniejszenie emisji CO2,
- minimalizacja wpływu budynku na środowisko naturalne,
- komfort i zdrowie mieszkańców
- zapewnienie stałej i komfortowej temperatury w pomieszczeniach,
- wysoki komfort akustyczny dzięki niższemu poziomowi hałasu.