KOSZTY BUDOWY

Domy samowystarczalne, OZE i bezpieczne bazują na większej ilości dodatkowych urządzeń i systemów. Muszą być więc one droższe i nie ukrywamy tego. Szukaliśmy natomiast sposobów obniżenia kosztów z zachowaniem wysokiej jakości produktu końcowego.

 

INFORMATORIUM

  1. Brak podpiwniczenia, jak w prawie wszystkich gotowych projektach, gdyż jest to nieproporcjonalnie wysoki koszt budowy.
  2. Rozległy dom parterowy czy piętrowy? Porównaliśmy – koszty są podobne, więc wybór domu zależy głównie od wielkości działki i potrzeb.
  3. Budowa systemowa. Stawiamy na producentów z rozwiązaniami systemowymi i ich certyfikowanymi wykonawcami. Taki typ budowy stanowi ograniczenie robocizny i błędów, a w zamian w tych samych kosztach otrzymujemy lepszy jakościowo i spełniający wysokie normy energooszczędności produkt.
  4. Droższe rozwiązania to: czyste, nawilżone, dogrzane lub naturalnie schodzone powietrze, absolutnie czysta woda, geotermalne ciepło, fotowoltaika, wielkie witryny, rozwiązania wewnętrzne pozbawione formaldehydów i ftalanów. Ale to właśnie te systemy stanowią o wyjątkowości naszych projektów i wielkim komforcie dla przyszłych użytkowników.
  5. Obniżamy koszty budowy poprzez brak okien typu lukarny, wielospadowości z wszystkimi dodatkowymi kosztami kalenic, daszków nad wejściem i ich obudowy, okładzin elewacyjnych.
  6. W dziedzinie kosztów budowy również proponujemy rewolucję. Do tej pory najczęściej Inwestor najpierw płacił zaliczki lub opłacał wartość już zakupionych materiałów ze stawką 23% VAT. W przypadku robocizny częstym zwyczajem była płatność bez faktury lub z zaniżoną wartością robót, aby już dodatkowo nie podwyższać kosztów o podatki. Efekt – materiały budowlane z wysoką stawką VAT, zaś w razie sporu z wykonawcą dotyczącego gwarancji i rękojmi brak wiarygodnych dokumentów.

Dlatego wprowadziliśmy systemowe rozwiązania i certyfikowanych fachowców. Taki wykonawca wystawia fakturę za całość prac z końcową stawką VAT 8%. Oszczędzamy 15% VAT na kosztach materiałów i otrzymujemy pełną fakturę, jako podstawę egzekwowania jakości. I te oszczędności przeznaczamy na dodatkowe systemy (patrz pkt.4).  Koszt dodatkowego wyposażenia domu samowystarczalnego z OZE to  ok. 25%. Zatem oszczędzając na materiałach 15% dopłacamy już tylko ok. 15% do typowo budowanego domu. Materiały to 60% kosztów budowy.

  1. Do tej różnicy kosztów należy dodać wszystkie dofinansowania – ogólnokrajowe i lokalne. Zbiorniki na deszczówkę z programu Moja Woda to 5.000,00zł, Moje Ciepło - zakup pomp ciepła z dofinansowaniem 21.000,00zł, zaś Mój Prąd 4.0 w przypadku naszych rozwiązań to już dopłata 17.500,00zł (panele + magazyn energii + zasobnik ciepła przy pompie geotermalnej). Zatem tylko z tych dopłat uzbieramy kwotę 43.500,00zł i znów zmniejszamy różnicę kosztów budowy do ok. 11% za dom całkowicie bezpieczny i samowystarczalny !
  1. Rozwiązania ze stawką 8% VAT dotyczą wszystkich prac związanych z budową i wykończeniem domu jednorodzinnego o powierzchni do 300mkw. Prace zewnętrzne – ogrodzenie, wykonanie studni, sond geotermalnych, podziemnego zbiornika na deszczówkę i bio-oczyszczalni już muszą być obarczone stawką 23% podatku VAT.

 

ROZLICZAMY KOSZT BUDOWY

Z danych GUS za III kwartał 2021 roku wynika, iż koszt budowy netto 1 mkw wynosił 5.347,00PLN. Zatem realne koszty w 2022 to dodatkowe 20%, czyli 6.400,00PLN netto.

Materiały budowlane obarczone stawką 23% VAT to średnio 60% wartości budowy. Pozostałe koszty to robocizna, nadzór i transporty z 8% stawką VAT, ale Klienci prywatni najczęściej w tym wypadku rezygnują z większości kwot fakturowych chcąc zaoszczędzić fundusze.

 

Każdą budowę domu można poprowadzić w dwóch różnych systemach:

- dla świadomych procesu budowy dysponującym dodatkowo większym wkładem czasu własnego można poprowadzić budowę w dużej części system gospodarczym, czyli kilku najczęściej poleconych pracowników będzie realizować znaczny zakres całego przedsięwzięcia przy nadzorze właściciela przyszłego domu. W takim przypadku wszystkie zakupy materiałów będą zawsze obarczone 23% VAT, ale można poczynić znaczne oszczędności w całym procesie

- nie wszyscy przyszli posiadacze domów muszą mieć pełną wiedzę z zakresu budowy i wtedy najlepiej oprzeć się na kilku firmach wyspecjalizowanych oraz zewnętrznym nadzorze, czyli systemu generalnego wykonawstwa. Aby mieć pewność prawidłowej realizacji i w razie sporów - podstawę wymagań - należy dysponować fakturami również za robociznę. Przygotowaliśmy technologię realizacji przedstawionych projektów głównie dla takich odbiorców. To oznacza, iż np. ekipa certyfikowanych instalatorów Rehau wykona całą instalację wodno-grzewczą i wystawi końcową fakturę wraz z materiałami i 8% VAT lub ekipa certyfikowanych wykonawców w systemie Ytong wykona całą budowę (ściany, nadproża, stropy, konstrukcja dachowa z płytami betonowymi Ytong) i również wystawi końcową fakturę 8%. Tak jest z instalacją rekuperacji od jednego producenta, dachu, geotermii, fotowoltaiki, stolarki itd. Możemy pomimo droższego systemu procesu budowy całkowicie powierzonego firmom wraz z nadzorem również zewnętrznym zaoszczędzić 15% wartości podatku VAT na materiałach i mieć realne podstawy gwarancji i rękojmi na całą budowę.

 

W przypadku Fortecy klimatycznej należy przewidzieć dodatkowe koszty związane z budową domu zeroemisyjnego, bezpiecznego i autonomicznego.

Są to:

- droższe oszklenie

- odwierty geotermalne wraz z sondami

- wyższy koszt pompy geotermalnej w stosunku do typowego pieca na węgiel, gaz, olej opałowy

- instalacja fotowoltaiki wraz z inteligentnym falownikiem i magazynem energii

- system zbiornika podziemnego na deszczówkę wraz z osprzętem i centralą domową – wykorzystanie wody szarej

- wzmocnienie dachu spadowego (przeciwdziałamy „latającym dachom”) płytami z betonu komórkowego oraz wysoce estetyczne i trwałe pokrycie dachu Ruukki

- większy, droższy rekuperator wraz z filtrami antysmogowymi i nawilżaczem i GPWC (schładzanie powietrza w rekuperacji i brak poboru energii w nagrzewnicy wstępnej)

- droższy system ogrzewania podłogowego, niskotemperaturowego i chłodzenia pasywnego

- szereg uzdatniaczy wody

 

W rezultacie dla świadomych i zaangażowanych koszty budowy w systemie gospodarczym według projektów domów Fortecy klimatycznej będą wyższe o 21%, ale cały budżet zostanie zmniejszony w stosunku do budowy systemem generalnego wykonawstwa o aż 27%.

 

W przypadku realizacji systemem generalnego wykonawstwa trzeba liczyć się ze zwiększeniem budżetu całkowitego, ale różnica kosztów domów bezpiecznych, OZE i autonomicznych w stosunku do typowych domów spełniających WT2021 będzie wynosiła tylko 11%.

 

Przy każdym projekcie podajemy koszty budowy w obu systemach.