KOSZTY BUDOWY

Domy samowystarczalne, OZE i bezpieczne bazują na większej ilości dodatkowych urządzeń i systemów. Muszą być więc one droższe i nie ukrywamy tego. Szukaliśmy natomiast sposobów obniżenia kosztów z zachowaniem wysokiej jakości produktu końcowego.

 

INFORMATORIUM

  1. Brak podpiwniczenia, jak w prawie wszystkich gotowych projektach, gdyż jest to nieproporcjonalnie wysoki koszt budowy.

  2. Rozległy dom parterowy czy piętrowy? Porównaliśmy – koszty są podobne, więc wybór domu zależy głównie od wielkości działki i potrzeb.

  3. Budowa systemowa. Stawiamy na producentów z rozwiązaniami systemowymi i ich certyfikowanymi wykonawcami. Taki typ budowy stanowi ograniczenie robocizny i błędów, a w zamian w tych samych kosztach otrzymujemy lepszy jakościowo i spełniający wysokie normy energooszczędności produkt.

  4. Droższe rozwiązania to: czyste, nawilżone, dogrzane lub naturalnie schodzone powietrze, absolutnie czysta woda, geotermalne ciepło, fotowoltaika, wielkie witryny, rozwiązania wewnętrzne pozbawione formaldehydów i ftalanów. Ale to właśnie te systemy stanowią o wyjątkowości naszych projektów i wielkim komforcie dla przyszłych użytkowników.

  5. Obniżamy koszty budowy poprzez brak okien typu lukarny, wielospadowości z wszystkimi dodatkowymi kosztami kalenic, daszków nad wejściem i ich obudowy, okładzin elewacyjnych.

  6. W dziedzinie kosztów budowy również proponujemy rewolucję. Do tej pory najczęściej Inwestor najpierw płacił zaliczki lub opłacał wartość już zakupionych materiałów ze stawką 23% VAT. W przypadku robocizny częstym zwyczajem była płatność bez faktury lub z zaniżoną wartością robót, aby już dodatkowo nie podwyższać kosztów o podatki. Efekt – materiały budowlane z wysoką stawką VAT, zaś w razie sporu z wykonawcą dotyczącego gwarancji i rękojmi brak wiarygodnych dokumentów.

Dlatego wprowadziliśmy systemowe rozwiązania i certyfikowanych fachowców. Taki wykonawca wystawia fakturę za całość prac z końcową stawką VAT 8%.Oszczędzamy 15% VAT na kosztach materiałów, które stanowią 60% wartości i otrzymujemy pełną fakturę, jako podstawę egzekwowania jakości. I te oszczędności przeznaczamy na dodatkowe systemy(patrz pkt.4).

  1. Do tej różnicy kosztów należy dodać wszystkie dofinansowania – ogólnokrajowe i lokalne.

  2. Rozwiązania ze stawką 8% VAT dotyczą wszystkich prac związanych z budową i wykończeniem domu jednorodzinnego o powierzchni do 300mkw. Prace zewnętrzne – ogrodzenie, wykonanie studni, sond geotermalnych, podziemnego zbiornika na deszczówkę i bio-oczyszczalni już muszą być obarczone stawką 23% podatku VAT.

 

ROZLICZAMY KOSZT BUDOWY

 

Nie wszyscy przyszli posiadacze domów muszą mieć pełną wiedzę z zakresu budowy i wtedy najlepiej oprzeć się na kilku firmach wyspecjalizowanych oraz zewnętrznym nadzorze, czyli systemu generalnego wykonawstwa. Aby mieć pewność prawidłowej realizacji i w razie sporów - podstawę wymagań - należy dysponować fakturami również za robociznę. Przygotowaliśmy technologię realizacji przedstawionych projektów głównie dla takich odbiorców. To oznacza, iż np. ekipa certyfikowanych instalatorów Rehau wykona całą instalację wodno-grzewczą i wystawi końcową fakturę wraz z materiałami i 8% VAT lub ekipa certyfikowanych wykonawców w systemie Ytong wykona całą budowę (ściany, nadproża, stropy, konstrukcja dachowa z płytami betonowymi Ytong) i również wystawi końcową fakturę 8%. Tak jest z instalacją rekuperacji od jednego producenta, dachu, geotermii, fotowoltaiki, stolarki itd. Możemy pomimo droższego systemu procesu budowy całkowicie powierzonego firmom wraz z nadzorem również zewnętrznym zaoszczędzić 15% wartości podatku VAT na materiałach i mieć realne podstawy gwarancji i rękojmi na całą budowę.

 

W przypadku Fortecy klimatycznej należy przewidzieć dodatkowe koszty związane z budową domu zeroemisyjnego, bezpiecznego i autonomicznego.

Są to:

- droższe oszklenie

- odwierty wraz z sondami

- wyższy koszt pompy gruntowej w stosunku do typowego pieca na węgiel, gaz, olej opałowy

- instalacja fotowoltaiki wraz z inteligentnym falownikiem i magazynem energii

- system zbiornika podziemnego na deszczówkę wraz z osprzętem i centralą domową – wykorzystanie wody szarej

- wzmocnienie dachu spadowego (przeciwdziałamy „latającym dachom”) płytami z betonu komórkowego oraz wysoce estetyczne i trwałe pokrycie dachu

- większy, droższy rekuperator wraz z filtrami antysmogowymi i nawilżaczem i GPWC (schładzanie powietrza w rekuperacji i brak poboru energii w nagrzewnicy wstępnej)

- szereg uzdatniaczy wody

 

 

W rezultacie dla świadomych i zaangażowanych koszty budowy w systemie gospodarczym według projektów domów Fortecy klimatycznej będą wyższe o 21%, ale cały budżet zostanie zmniejszony w stosunku do budowy systemem generalnego wykonawstwa o aż 27%.

 

W przypadku realizacji systemem generalnego wykonawstwa trzeba liczyć się ze zwiększeniem budżetu całkowitego, ale różnica kosztów domów bezpiecznych, OZE i autonomicznych w stosunku do typowych domów spełniających WT2021 będzie wynosiła tylko 11%.

 

Przy każdym projekcie podajemy koszty budowy w obu systemach.