Jaki dom jest energooszczędny?

Określenie dom energooszczędny już od pewnego czasu funkcjonuje na rynku nieruchomości w oderwaniu od faktycznej koncepcji i założeń, jakie powinno spełniać budownictwo tego typu. Wraz ze wzrostem popytu na domy energooszczędne, deweloperzy zaczęli coraz głośniej promować swoje inwestycje jako takie, choć w rzeczywistości nie wyczerpują one założeń budownictwa energooszczędnego. Jak w takim razie rozpoznać prawdziwy dom energooszczędny?

Czym charakteryzuje się budownictwo energooszczędne? Główne cechy

Kluczem budownictwa energooszczędnego jest zminimalizowanie powierzchni przegród, przez które ciepło przenika na zewnątrz. Dlatego też tak ważna jest bryła budynku. Powinna być zwarta i w miarę prosta.

Dom energooszczędny a przeszklenia

Przeszklenia w domu energooszczędnym powinny się charakteryzować odpowiednimi parametrami technicznymi. Rekomendowanym rozwiązaniem jest stolarka okienna Saint-Gobain – potentata i lidera rozwiązań innowacyjnych. Marka dostarcza dwa typy stolarki dedykowanej do domów energooszczędnych w wariancie STANDARD i PREMIUM.

STANDARD

Potrójne szyby z ciepłą ramką kompozytową w kolorze grafitowym Swisspacer (brak mostków termicznych), specjalnym laminowaniem antywłamaniowym (norma RC2) i współczynnikiem U  -  0,5 W/(m².K). Takie rozwiązanie jest energooszczędnym, idealnie przeziernym, ale ma zbyt dużą przepuszczalność energii słonecznej i wymaga dodatkowego zabezpieczenia zewnętrznego chroniącego przed przegrzaniem np. żaluzji.

PREMIUM

Potrójne szyby z ciepłą ramką kompozytową w kolorze grafitowym Swisspacer (brak mostków termicznych), specjalnym laminowaniem antywłamaniowym (norma RC2) i współczynnikiem U  -  0,5 W/(m².K), zaś dodatkowo od strony zewnętrznej wprowadzone szkło refleksyjne (minimalnie lustrzane bez zafarbu kolorystycznego), które znakomicie zmniejsza przegrzewanie pomieszczeń latem i nie wymaga dodatkowych nakładów w postaci żaluzji.

Układ pomieszczeń w domu

Dom energooszczędny to taki, który potrzebuje mniej energii do zapewnienia komfortu cieplnego domownikom. Taki stan rzeczy możemy uzyskać poprzez odpowiedni układ nieruchomości i zorientowanie domu na działce budowalnej. Od północnej strony powinny znaleźć się wyłącznie pomieszczenia pomocnicze. To pomieszczenia, w których nie musimy utrzymywać wysokiej temperatury i w których możemy całkowicie zrezygnować z przeszkleń, a co za tym idzie strat ciepła.

Termoizolacja nieruchomości

To co odróżnia budownictwo energooszczędne od tradycyjnego, to przede wszystkim wymogi dotyczące termoizolacji. Są one znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa mieszkalnego, ale wciąż niższe niż w przypadku projektów domów pasywnych.