Jak działa gruntowy powietrzny wymiennik ciepła?

Komfort i higiena naszego życia są uzależnione od czystości, wilgotności oraz temperatury powietrza w pomieszczeniach. Zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury nie sprzyjają odpoczynkowi, ani wydajności pracy. Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to urządzenie, które wykorzystuje temperaturę gruntu odpowiednio do ogrzewania lub chłodzenia powietrza, które następnie jest wtłaczane do budynku.

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła stanowi komfortową, a zarazem ekologiczną alternatywę dla tradycyjnej klimatyzacji. Działa na zasadzie pobrania powietrza z czerpni przy ziemi, przeprowadzenia go przez system sterylnych rur w gruncie i chłodzenia. Tak schłodzone powietrze jest następnie wprowadzane do budynku przez górny system wentylacji i rozprowadzane po domu.  

 

Czym jest gruntowy powietrzny wymiennik ciepła i jak działa?

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to instalacja wspierająca i dopełniająca instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze czerpane z zewnętrz, zanim dotrze do instalacji wentylacyjnej wewnątrz budynku, przepływa przez wymiennik w gruncie. Powietrze to jest następnie przekazywane do centrali wentylacyjnej i wprowadzane do budynku kanałami wentylacyjnymi.

Wśród podstawowych zalet stosowania gruntownych powietrznych wymienników ciepła wymienia się:

  • możliwość obniżenia temperatury doprowadzanego powietrza w lecie o 20 °C,
  • możliwość podniesienia temperatury doprowadzanego powietrza zimą o 22 °C,
  • mniejsze zużycie energii potrzebnej do podgrzania/ochłodzenia nawiewanego powietrza do pożądanej temperatury,
  • wykraplanie wilgoci zawartej w powietrzu latem, co sprzyja na poprawę komfortu i samopoczucia użytkowników pomieszczeń.

 

Czym różni się nasz system od tradycyjnych rozwiązań?

Zaprojektowaliśmy system rekuperacji wraz z chłodzeniem w gruntowym powietrznym wymienniku ciepła, którego sprawność i funkcjonalność wymykają się standardowym i powszechnym projektom. Nasz system jest systemem wielozadaniowym, który odpowiada nie tylko za wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz jego temperaturę, ale przede wszystkim jego jakość.

Bazujemy na wysokiej klasy komponentach o właściwościach bakterio-statycznych, dzięki czemu w rurach nie gromadzi się kurz, osady, bakterie ani grzyby. Ponadto w naszych projektach uwzględniamy sterylizację powietrza, aby w systemie rur wentylacyjnych nie rozwijał się bio-film. W tym celu polska firma TMA opracowała i wprowadziła do sprzedaży odpowiedni sterylizator.

Sezon grzewczy niesie za sobą drastyczny spadek jakości powietrza. Jest to spowodowane zarówno smogiem, jak i intensywnym użytkowaniem starych pieców, w których wciąż nader często spala się śmieci oraz niskiej jakości opał. Aby zapewnić najwyższą jakość i klasę czystości powietrza w domu, w nasze rekuperatory wyposażyliśmy w filtry klasy antysmogowej.  

Ostatnim istotnym elementem naszych systemów jest nawilżanie powietrza wraz z nagrzewnicą sterowane elektronicznie. Całość instalacji odpowiada za dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza o zadanej temperaturze i najwyższej klasie czystości.