Czy opłaca się budować dom pasywny?
Zdecydowaną zaletą domów pasywnych są niskie koszty ich eksploatacji. Jednak koszt budowy domu jest odpowiednio wyższy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Do tego dochodzą wymogi, które w pewnym stopniu ograniczają inwestorów pod względem wyboru bryły budynku, projektowania przestronnych balkonów czy innych elementów architektonicznych, które powszechnie uważa się za decydujące o komforcie mieszkania. Czy w takim razie opłaca się budować dom pasywny?
Ograniczenia w budownictwie pasywnym
Budownictwo pasywne charakteryzuje się bardzo restrykcyjnymi wymogami dla materiałów konstrukcyjnych oraz stolarki otworowej. Oznacza to, że jako inwestor dysponuje ograniczonym spektrum rozwiązań, z których możemy wybierać. Dodatkowo materiały te są na ogół droższe niż tradycyjne materiały budowlane.
Założenia budownictwa pasywnego przekładają się również na bryłę budynku, która powinna powstać na planie wydłużonego kwadratu, ewentualnie prostokąta. Bardzo ważne jest również zorientowanie domu na południe. To od strony południowej powinny się znajdować duże przeszklenia, a co za tym idzie pomieszczenia mieszkalne. W tracie wyboru projektu domu pasywnego należy wrócić uwagę na ewentualne elementy zacieniające od południa, które mogą wpłynąć na ograniczenie ilości ciepła przenikającego przez przeszklenia do wnętrza domu.
Zalety budownictwa pasywnego
Ze względu na koszt inwestycji budownictwo pasywne wciąż nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli jednak zastanawiasz się nad wyborem projektu pasywnego, warto żebyś poznał zalety takiego rozwiązania. To przede wszystkim bardzo niskie koszty użytkowania nieruchomości, które wiążą się z:
- brakiem aktywnego ogrzewania,
- wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- możliwością osiągnięcia niezależności energetycznej dzięki fotowoltaice i pompom ciepła.
Niskie koszty eksploatacji nieruchomości przekładają się na szybki wzrost z inwestycji, a brak aktywnego źródła ciepła sprawia, że nie martwisz się zmieniającymi się normami środowiskowymi wymuszającymi wymianę kotłów grzewczych czy modernizację instalacji. Jednocześnie o komfort Twój i Twoich najbliższych dbają nowoczesne technologie, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, filtrami antysmogowymi i nawilżaczem kanałowym, dzięki której oddychacie świeżym powietrzem bez konieczności otwierania okien i wychładzania pomieszczeń.
Forteca klimatyczna – przemyślane rozwiązanie obniżające koszt budowy
Projektując domy pełne nowoczesnych rozwiązań i technologii wiedzieliśmy, iż nieodzownym elementem jest ich profesjonalna realizacja. Takich domów nie buduje się systemem gospodarczym. Gwarantem są certyfikowane ekipy producentów: bloczków betonowych i płyt dachowych, zaawansowanej wentylacji, systemów grzewczych z pasywnym chłodzeniem i stolarki z nietypowym szkleniem, dachów z rynną ukrytą itd.
Drugim ważnym elementem budowy było obniżenie kosztów poprzez wyeliminowanie płatności 23% VAT za materiały budowlane, które to koszty przejmują ekipy wykonawcze.
Ważną rolę w całym procesie odgrywa Twój komfort. Nie chcemy, żeby budowa domu wiązała się z gigantycznym obciążeniem problemami technicznymi i zawyżonym pierwotnym budżetem. Dlatego oferujemy Klientom możliwość realizacji całej inwestycji – od etapu przygotowawczego, poprzez budowę, do końcowego odbioru przez project managera. Rozwiązanie to wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale również oszczędnościami. Project manager:
- negocjuje koszty z wykonawcami,
- nie dopuści do źle czy bardzo kosztownie zaprojektowanych rozwiązań,
- stanowi nadzór nad prawidłową i poprawną realizacją projektu, co pozwala na uniknięcie usterek i problemów w trakcie eksploatacji nieruchomości.
W rezultacie koszt poniesiony za przekazanie realizacji inwestycji zostanie zrekompensowany. Inwestor oszczędzi również inne środki, a inwestycja zostanie zrealizowana w ramach budżetu początkowego i zgodnie z przyjętym harmonogramem prac. Klientom polecamy w tym zakresie współpracę z firmą Investyka, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu i branżowemu przygotowaniu poprowadzi wybranego projektu Fortecy Klimatycznej.
Korzyści ze współpracy z firmą INVESTYKA
Korzyści związane z przekazaniem realizacji inwestycji wyspecjalizowanej firmie to przede wszystkim spokój płynący z kompleksowej obsługi przedsięwzięcia. Wykonawca:
- zadba o formalności przedprojektowe (zagadnienia geologii i geodezji),
- zweryfikuje adaptację adaptacji projektu do warunków miejscowych lub zleci wykonanie takiego projektu,
- pomoże przeprowadzić czynności urzędowe, przede wszystkim uzyskać pozwolenie na budowę (lub zgłoszenia),
- zajmie się organizacją wykonawców i harmonogramu działań, negocjacją kosztów,
- pełni obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego – kontrola harmonogramów, odbiory etapów budowy i zwłaszcza prac ulegających zakryciu,
- zapewni doradztwo techniczne w sprawie ewentualnych sporów z wykonawcami,
- zajmie się organizacją zaplecza budowy i mediów na cele budowy
- dopełni formalności dotyczące zakończenia budowy.