Czy gruntowa pompa ciepła się opłaca?

W dobie rozchwiania rynku energetycznego i rosnących cen energii poszukiwanie ekonomicznych rozwiązań i niezależności w zakresie dostarczania ciepła do naszych domów stało się kluczowe dla wielu właścicieli nieruchomości. Ich uwagę zwracają gruntowe pompy ciepła. Wykorzystując ciepło zgromadzone w ziemi, te innowacyjne systemy oferują wiele korzyści, ale czy instalacja gruntowej pompy ciepła rzeczywiście się opłaca?

 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła nie wytwarza ciepła samodzielnie. Pozyskuje je z otoczenia, a dokładniej z dolnego źródła, którym jest grunt. Następnie ciepło jest przekazywane do pomieszczeń, które mają być ogrzane. Aby urządzenie mogło poprawnie funkcjonować niezbędne jest umieszczenie w zmieni wymiennika. Może to być wymiennik pionowy lub poziomy. W naszych projektach opieramy się na gruntownych pompach ciepła i sondach głębinowych, a więc wymiennikach pionowych. Są one bardziej wydaje niż wymienniki poziome, a ich dodatkową zaletą jest możliwość zapewnienia sprawnej pracy pomocy w warunkach ograniczonej przestrzeni.

 

Gruntowa pompa ciepła może współpracować zarówno z systemem ogrzewania podłogowego, jak i tradycyjnymi kaloryferami. Urządzenie może również przekazywać ciepło do zasobnika wody użytkowej. Dzięki temu, że temperatura ziemi na pewnej głębokości jest stosunkowo stała przez cały rok, gruntowa pompa ciepła jest bardziej efektywna i stabilna w porównaniu z systemami powietrznymi, które są zależne od zmiennych warunków atmosferycznych.

 

Zalety gruntowej pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła jest odpowiednio droższa w instalacji niż jej powietrzny odpowiednik. Jednak przynosi wiele korzyści, zarówno dla gospodarstwa domowego, jak i środowiska naturalnego. Jest to jeden z niezwodnych sposobów na uzyskanie niezależności energetycznej. Do najważniejszych zalet gruntowych pomp ciepła należy zaliczyć: niezawodność i długą żywotność.

Niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz, gruntowa pompa ciepła zapewnia stałą i przewidywalną wydajność.

Gruntowe pompy ciepła mają mniej ruchomych części w porównaniu z innymi systemami, co przekłada się na mniejszą awaryjność i dłuższą żywotność urządzenia.

wysoki komfort użytkowania

W przeciwieństwie do niektórych systemów powietrznych, gruntowe pompy ciepła działają cicho, co zapewnia komfort mieszkańcom.

Gruntowa pompa ciepła może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania pomieszczeń w zimie, ale również do ich chłodzenia w lecie.

Po początkowej inwestycji, koszty eksploatacji gruntowej pompy ciepła są stosunkowo niskie, co przekłada się na oszczędności w dłuższej perspektywie.

 

Gruntowa pompa ciepła: Czy to się opłaca?

Zakup i montaż gruntowej pompy ciepła wiąże się z dużą inwestycją. Wynika to przede wszystkim z konieczności uzyskania stosownych pozwoleń i przeprowadzenia kosztownych robót ziemnych. Kiedy jednak zakończymy ten etap, możemy korzystać z praktycznie bezkosztowej energii cieplnej, co wiąże się ze znaczącymi oszczędnościami i przekłada na rzeczywisty szybki zwrot inwestycji.