Chłodzenie pasywne - jak działa?

Postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że coraz częściej rozważamy montaż systemu chłodzenia w naszych domach. Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy jest klimatyzacja. Tymczasem, korzystną alternatywą dla kosztownych w utrzymaniu i szkodliwych dla zdrowia klimatyzatorów może być chłodzenie pasywne.

Chłodzenie pasywne to metoda regulacji temperatury w budynkach, która nie polega na aktywnym zużyciu energii, takim jak w tradycyjnych systemach klimatyzacyjnych. Zamiast tego wykorzystuje naturalne procesy i właściwości materiałów, aby zapewnić komfort termiczny wewnątrz budynku.

 

Metody chodzenia pasywnego

Koncepcję chłodzenia pasywnego można realizować za pośrednictwem różnych metod. Jedną z nich jest chłodzenie cieniowaniem. Zakłada ono wykorzystanie roślinności oraz konstrukcji architektonicznych do blokowania bezpośredniego nasłonecznienia. Ciekawym rozwiązaniem, które stosujemy w projektach Fortecy Klimatycznej jest zaprojektowany unikatowy system szklenia, w którym zewnętrzna szyba odbija promieniowanie słoneczne, tym samym ograniczając nagrzewanie się wnętrz. Innym przykładem chłodzenia pasywnego, po który również sięgamy jest wykorzystanie gruntowej pompy ciepła.

 

Jak działa chłodzenie pasywne z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła?

Chłodzenie pasywne z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła jest niemal bezkosztowym sposobem chłodzenia budynku. Ten typ chłodzenia zapewnia niższe temperatury wewnątrz budynku, jednocześnie wspomagając regenerację cieplną dolnego źródła, czyli gruntu. Dolne źródło ciepła – wychłodzone po sezonie grzewczym – jest podgrzewane przez solankę, która odbiera ciepło z budynku. W praktyce to działanie chłodzenia pasywnego wpływa korzystnie na współczynnik efektywności pompy ciepła i obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia w sezonie grzewczym.

 

Materiały wspomagające chłodzenie pasywne

Niezależnie od metody chłodzenia pasywnego, na jaką się zdecydujemy warto pamiętać o tym, żeby uwzględnić w projekcie obiektu zastosowanie materiałów wspomagających chłodzenie pasywne. To przede wszystkim materiały:

  • izolacyjne redukujące przewodnictwo cieplne,
  • odbijające promienie słoneczne i redukujące nagrzewanie się budynku.
  •  

Zalety i korzyści chłodzenia pasywnego

Chłodzenie pasywne przynosi wiele korzyści z zakresu:

  • energooszczędności i ekologii
    • w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów klimatyzacyjnych, chłodzenie pasywne wykorzystuje niewiele energii, dzięki czemu pozwala na znaczące obniżenie rachunków za prąd i zmniejszenie naszego śladu węglowego,
  • komfortu cieplnego
    • chłodzenie pasywne zapewnia bardziej równomierną i stabilną temperaturę wewnątrz budynku, co przekłada się na większy komfort mieszkańców,
    • chłodzenie pasywne skutecznie chroni wnętrze budynku przed przegrzewaniem,
  • komfortu mieszkania
    • lepsza jakość powietrza w pomieszczeniach,
    • wyższy komfort akustyczny dla mieszkańców.

Chłodzenie pasywne jest często stosowane w nowoczesnej architekturze zrównoważonej, gdzie dąży się do minimalizacji zużycia energii i zwiększenia komfortu mieszkańców. Dzięki temu, budynki wyposażone w systemy chłodzenia pasywnego są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale również bardziej ekonomiczne w użytkowaniu.